mar 21, 2021 | dr n. med. Marek Błażejak

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wiekszości osób w Polsce kojarzy się z błyskotliwym politykiem z pierwszych stron gazet, który profesjonalnie przeprowadził Nowojorczyków przez pierwszą falę pandemii Covid-19 wiosną zeszłego roku. Nic bardziej mylnego. Publikujemy przerażającą relację naszej korespondentki z USA Lucyndy Kondrat na temat tego nieludzkiego, cynicznego polityka, który ponosi odpowiedzialność za śmierć tysięcy pensjonariuszy domów opieki społecznej. Dzisiaj pierwsza część relacji, kolejne w przyszłym tygodniu.


Pytanie kto włączył zielone światło do strącenia z piedestału gubernatora Andrew Cuomo jest równie zagadkowe co tajemnica upadku Harvey Weinsteina. Ich nietykalność gwarantowała przez lata szczelna osłona medialna i wsparcie establishmentu Partii Demokratycznej. I chociaż relacje o zabójczym rozporządzeniu Cuomo dotyczące zakażonych wirusem Covid seniorów w domach opieki i ośrodkach dla osób upośledzonych krążyły w internecie od wiosny ubiegłego roku, to media głównego nurtu milczały na ten temat. Na codziennych konferencjach w TV Cuomo krytykował Donalda Trumpa i mówił aprobująco o własnym działaniu. Media nie mogły się go nachwalić, a w listopadzie Cuomo otrzymał nagrodę Emmy za “umiejętne wykorzystywanie TV i dobre przywództwo w kryzysie”. Dopiero w styczniu tego roku coś pękło za sprawą oskarżenia gubernatora o molestowanie seksualne. Napływające odtąd fale nowych oskarżeń grożą zatopieniem Cuomo tym bardziej, że zaczęli je wspierać niektórzy demokraci. Głos pojedynczych osób wołających o sprawiedliwość dla wydanych na śmierć bezbronnych ludzi grzęźnie w sieci mętnych oskarzeń o molestowanie, co nie jest przypadkowe.

Obraz tego co się działo za kulisami telewizyjnych konferencji Cuomo w czasie kryzysu covidowego w 2020 roku można odtworzyć śledząc sprawy wstecz. W marcu i kwietniu ubiegłego roku Cuomo podjął decyzję przyjmowania seniorów zakażonych wirusem Covid ze szpitali do domów opieki i ośrodków dla umysłowo upośledzonych. Firmował tę decyzję lekarz – Komisarz ds Zdrowia oraz jego zastępczyni, dyplomowana pielęgniarka. Osłonę propagandową zapewniały media. Ukrywając prawdę o groźnych decyzjach gubernatora i szefostwa departamentu zdrowia, telewizja CNN, MSNBC, The New York Times, etc. pomagały im działać bezkarnie. Finansowe powiązania Cuomo & Co. stanowiły wpływowe korporacje i lobbyści. W 2018 roku w trakcie zażartej walki o re-elekcję komitet wyborczy gubernatora Cuomo otrzymał million dolarów w gotówce od The General New York Hospital Association (GNYHA), potężnej korporacji w dziedzinie szpitalnictwa. Według dostępnych raportów GNYHA dała demokratom stanu niespotykaną wcześniej kwotę 3 mln dolarów w roku wyborczym 2018. Z tej sumy gubernator Cuomo i jego komitet otrzymali łącznie ponad dwa miliony dolarów od różnych szpitali i domów opieki. Już jako ponownie wybrany gubernator stanu, Cuomo odwzajemnił się podwójnie hojnym sponsorom. Najpierw w marcu 2020 roku wydając rozporządzenie o przyjmowaniu chorych na Covid-19 ze szpitali do domów opieki, a potem w kwietniu rozszerzając je do ośrodków dla umysłowo upośledzonych oraz podpisując klauzulę chroniącą dyrektorów i administratorów szpitali, oraz domów opieki od odpowiedzialności karnej we wszelkich procesach związanych z Covid-19Klauzula ta została podłączona do corocznej ustawy budżetowej i w całości przegłosowana przez legislaturę stanu Nowy York.  W ten sposób ludzie, którzy zarabiali miliony dzięki rozporządzeniu Cuomo dotyczącego przyjmowania zainfekowanych pacjentów do domów opieki dostali teraz immunitet prawny. Warto wiedzieć, że grupa biznesowa GNYHA opłaca różne firmy lobbingowe do załatwiania swych interesów. Jedna z nich, zwana The Bolton-St. Johns, wpłaciła na konto wyborcze Cuomo 40 tysięcy dolarów w 2018 roku. Firmą tą zarządza rodzina DeRosa, której córkę Melissę gubernator Cuomo zatrudnia jako swą główną sekretarkę/asystentkę. Widać ją było u boku gubernatora podczas ubiegłorocznych konferencji telewizyjnych dotyczących walki z wirusem.

Pytany o cel marcowego rozporządzenia dotyczącego przyjmowania zarażonych wirusem do domów opieki Cuomo odpowiadał, że szło o zwiększenie ilości miejsc w szpitalach. Szokujące jest to, że już wtedy wiedziano jak groźny jest nowy wirus dla starszych schorowanych ludzi. Z dostępnych obecnie raportów wynika, że na skutek tej niepojętej polityki co najmniej 15 tysięcy seniorów zmarło jak więźniowie pozamykani w domach opieki oraz ośrodkach dla umysłowo chorych. Zamiast obiecanej opieki i bezpieczeństwa doświadczyli okrutnej izolacji, opuszczenia i śmierci w samotności. W czasie kiedy Cuomo wydał groźne w skutki rozporządzenie – rzekomo by zwiększyć ilość miejsc w szpitalach – zaczęły się dziwne przepychanki w sprawie przysłanego na pomoc przez Donalda Trumpa do Nowego Jorku pływającego szpitala USNS Comfort. Jego minimalne wykorzystanie i bezczynność skłoniło w końcu prezydenta Trumpa do odesłania statku do Virginii. Podobny los spotkał ogromny szpital polowy ustawiony w Central Park z inicjatywy chrześcijańskiej organizacji charytatywnej Samaritan Purse. W tym samym czasie mnóstwo starszych chorych przenoszono ze szpitali do domów opieki i…z powrotem. Niektórych pacjentów przenoszono po 6 razy i to bez wiedzy rodziny. Niektóre rodziny dowiadywały się o śmierci swych bliskich z gazet i to już po skremowaniu zwłok. Inni umierali opuszczeni w pokojach przez pracownice przerażone możliwością zarażenia się wirusem. Zapytany przez reporterów o radę dla nowojorczyków Andrew Cumo powiedział, że sam nie położyłby swej matki w domu opieki w obecnym czasie. Z zadziwiającą otwartością mówił, że “najlepiej jest trzymać starsze, podatne na choroby osoby we własnym domu, a nie tam, gdzie nie mamy kontroli nad tym co się dzieje. Nie da się zapewnić bezpieczeństwa w domach opieki ani w innych miejscach zbiorowego pobytu, bo to są żerowiska wirusów”. Zadowoleni z polityki gubernatora mogli być tylko menadżerowie GNYHA. Darowany im przez Cuomo immunitet prawny stworzył okazję do maksymalizacji zysków. Nie jest tajemnicą, że najdroższą częścią prowadzenia biznesu jest pracownik. Musiało się to odbić na poziomie opieki medycznej, który pogarszał się na skutek zbyt niskiej liczby osób zatrudnianych do służby przy rosnącej liczbie chorych. Wielu starszych, ciężko chorych ludzi leżało praktycznie bez opieki. Odcięci od rodziny i bez duchowego wsparcia umierali w strasznym cierpieniu. W okresie od marca do maja 2020 roku Nowy Jork zanotował najwyższy wskaźnik śmiertelności nie tylko w USA, ale i na świecie. Nie wirus bezpośrednio lecz bezduszne ludzkie działanie zbierało straszliwe żniwo. Kiedy zapytano Cuomo co powiedziałby rodzinom ofiar szukających sprawiedliwości, gubernator zareagował pytaniem: “ Jak dochodzić sprawiedliwości dla tych rodzin? Kogo postawić pod sąd za ich śmierć? Nikogo. Naturę ? Pana Boga? A skąd ten wirus przyszedł? Ludzie bedą przez niego umierać. Taka jest prawda”. 

Ciag dalszy nastapi …

@Copyright: Zdjęcie Andrew Cuomo zostało wykonane w trakcie otwarcia nowej linii metra w Nowym Jorku w grudniu 2016 (Źródło: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York / Wikipedia CC BY 2.0