maj 12, 2021 | dr Mariusz Błochowiak

W wywiadzie z 19 kwietnia 2020 r. zamieszczonym w I tomie „Fałszywej pandemii. Krytyki naukowców i lekarzy” prof. med. John Ioannidis, epidemiolog i biostatystyk, jeden z najczęściej cytowanych naukowców świata stwierdził:

„Nasze dane sugerują, że COVID-19 odznacza się śmiertelnością[1], która mieści się w granicach sezonowej grypy”.

Naukowiec mówił tak na podstawie danych z hrabstwa Santa Clara opublikowanych[2] 17 kwietnia 2020 r., w którym śmiertelność wyniosła 0.12-0.2%. Natomiast 26 marca 2021 r. ukazał się nowy artykuł[3] tego autora, w którym analizuje śmiertelność w związku z koronawirusem w różnych miejscach na świecie. Najnowsza, uśredniona, globalna śmiertelność wyniosła 0.15%.

Jaki z tego wniosek? Ano taki, że kolejne analizy badań nadal wykazują śmiertelność koronawirusa na poziomie sezonowej grypy. Jeśli więc, jak na przykład w Polsce, pojawiło się ok. 100 tys. nadmiarowych zgonów to oznacza to, że ich przyczyn należy szukać gdzieś indziej, ponieważ koronawirus nie był w stanie przyczynić się do śmierci większej liczby ludzi niż wirus sezonowej grypy.

Ponadto w czasie chaosu i zawirowań, w środku „pandemii”, w jakiej się obecnie znajdujemy śmiertelność z powodu danego patogenu jest przeszacowywana. Bardzo dobrze widać to na historycznym przykładzie „pandemii” świńskiej grypy. Statystyk Jason Oke i prof. med. Carl Heneghan z prestiżowego ośrodka medycyny opartej na dowodach (ang. The Centre for Evidence-Based Medicine) na Uniwersytecie w Oxfordzie tak podsumowują ten fenomen:

„Podczas świńskiej grypy śmiertelność (IFR) wyniosła ostatecznie 0.02%, pięciokrotnie mniej niż najniższe oszacowanie na jej początku (najniższy szacunek IFR w ciągu pierwszych dziesięciu tygodni od początku tej grypy był 0.1%)”.[4][1] ang. IFR – infection fatality rate – ilość zgonów do liczby osób zakażonych jakimś patogenem, czyli np. koronawirusem

[2] https://www.medrxiv.org/…/2020.04.14.20062463v1.full-text

[3] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13554

[4] https://www.cebm.net/covid-19/global-covid-19-case-fatality-rates/